Як перетворити любов до кави в успішну кар'єру.
Однак на відміну від сомельє; барменів (або як їх називають на Заході – бариста), які готують вам пінний, гарячий капучино або латте, не завжди сприймали серйозно. Робота в кав'ярні багато років вважалася підробітком під час навчання або випадковим заробітком, який допомагав вижити акторам-початківцям. Люди ставилися до цієї професії як тимчасову паузу в гонитві за цією кар'єрою. Але все тече, все змінюється.
Зараз ― це величезна галузь економіки. Статистика показує, що чашка кави, яку випиває людина поза будинку, варто щорічно близько 60 – 80 мільярдів доларів, якщо брати глобально. І кар'єра в цьому бізнесі вважається зараз досить престижною. Сучасні успішні кав'ярні намагаються наймати співробітників, які сприймають роботу в цій сфері, як щось завершене, а не як етап в кар'єрі до чогось іншого. Якщо зараз заглянути в кав'ярню де-небудь у Нью-Йорку, Сіднеї або Сінгапурі, то можна почути з якою ніжністю і пристрастю розповідає бариста про нещодавно обсмажені зерна кави. Таке трепетне ставлення схоже емоціям вмілого пивовара, який вихваляє свій улюблений ель.
Ваша зарплата не досягне рівня банкіра. За даними американської асоціації торговців кавою та кавовими напоями, середній рівень річного доходу бариста в спеціалізованій кав'ярні в США в 2014 році дорівнював 22 000 доларів. При наявності сертифіката дохід може зрости до 24 500 доларів в рік. Якщо ж просунутися далі і стати обжарщиком кави, то ви можете отримувати близько 38 000 доларів в рік, а при наявності офіційного сертифікату і близько 40 000 доларів. Також бариста, використовуючи свій досвід, може отримати високооплачувану роботу з продажу устаткування або в постачанні.
За даними дослідників ринку в світі зараз налічується близько 40 000 професійних бариста. Якщо ж врахувати всіх працівників великих мережевих компаній і маленьких спеціалізованих мереж, які так чи інакше варять людям кави, ця цифра тільки в США досягне 200 000. Мережеві компанії, такі як Старбакс, все ж займають значну частку ринку – близько 45 000 кав'ярень по всьому світу, але й дрібні приватні компанії не сидять склавши руки – близько 1200 мереж в США і 450 у Великобританії.
Що стосується Лондона, то він сам по собі є центром цінителів кави. В самому центрі Фицровии, по сусідству з гучним центром міста, тягнеться вулиця Оксфорд стріт, на якій представлено таке розмаїття висококласних, самозакоханих, неповторних місць, де може відпочити душею і тілом втомлений шанувальник еспрессо, що навіть присутність невеликих кавових забігайлівок на кожному розі анітрохи їх не бентежить.
Як зазначає власник кав'ярні «Кафеін» Пітер Дор-Сміт, якщо навіть за п'ять будинків від нас відкриваються наші конкуренти, це не привід для паніки. Навпаки, ми лише ще більше уваги приділяємо тому, що пропонуємо нашим клієнтам. Ми повинні бути впевнені, що наша атмосфера, кава, їжа і обслуговування зроблять наш заклад тим місцем, куди захочеться повертатися знову і знову.
Для популяризації кавового справи були засновані багато заходи, метою яких є підвищення майстерності бариста. Так в 2000 році в Монте-Карло відбулася перша інавгурація переможця міжнародних змагань серед бариста. З тих пір подібні конкурси регулярно проводяться по всьому світу.
Гарэт Джоунс – управляющий небольшой сети кофеен «Мастерская кофе» в Фицровии. Он относится к своей работе, а также к возможности показать свое мастерство, очень серьезно. Да, победить – это дорогого стоит, но и просто поучаствовать – тоже очень важно, ― замечает Гарэт. «Бариста со всего мира встречаются друг с другом, обсуждают свои идеи и тем самым двигают отрасль вперед. Такие соревнования заставляют улучшать свои навыки, повышать качество и концентрироваться на мелочах». Серьезное отношение к работе также приносит свои плоды. Гарэт заробляє близько 25 000 фунтів (37 000 доларів США) на рік. Керуючий мережею кав'ярень «Кафеін» Клер Брайс може похвалитися зарплатою в 32 000 фунтів (48 000 доларів США). Перемога у конкурсах означає інвестиції в нове обладнання, часті поїздки за кордон, а також міжнародне визнання.
У цьому всьому і зароджується новий тренд, який перетворює професію бариста з тимчасового працевлаштування, цікавого лише студентам для підробітку, в один з престижних занять, забезпечених кофеїном.